כימיה

מרכז המקצוע: ערן שמואל

eran_shmuel@hotmail.com

 

לבחינת הבגרות בכימיה חשיבות רבה עבור כל המבקש ללמוד מקצוע מדעי או הנדסי ברמה אוניברסיטאית. כמקצוע ליבה מדעי, הוא מקנה את הבונוס המקסימאלי בכל הפקולטות בארץ ומקנה פטור מקורסי קיץ עבור סטודנטים המתחילים בלימודי רפואה ורוקחות.

יחד עם זאת, כימיה היא לא רק מקצוע לבגרות, אלא מגמה חווייתית, מעצימה ומהנה שמיועדת לכל תלמיד סקרן שרוצה לדעת יותר על אודות תהליכים המתרחשים סביבנו, להבין  ולחקור אותם.

במגמה זו יחכה לכם צוות מורים נמרץ ומקצועי שחרט על דגלו הוראה חוויתית המשלבת סיורים באקדמיה, כנסים אזוריים, תחרויות ארציות, מעבדות מלהיבות ועוד.

 

במסגרת הרפורמה החדשה של משרד החינוך תתקיים בגרות עיונית ובחינת מעבדה (70%) בכיתה י"ב. נושאי הלימוד אשר יוערכו כציון פנימי (30%) ילמדו במהלך השנתיים הבאות.

 

נושאי הלימוד

-   חקר מבנה החומר, זיהוי אבני היסוד המרכיבות את החומרים, אפיון תכונותיהן והבנת התהליכים שבהם מולקולות נבנות מאבני הבניין הפשוטות.

-  בחינת הכוחות הפועלים בתוך המולקולות וביניהן והשפעתם  על סוגי החומרים ותכונותיהם.

-  לימוד מעמיק על תגובות מסוג חמצון-חיזור וחומצה-בסיס בדגש על התעשייה הכימית וגוף האדם.   

-  כימיה של המזון: ההרכב הכימי והשפעות בריאותיות של השומנים והסוכרים.

- היבטים אנרגטיים וקצב תגובות כימיות. מבוא לחוקי התרמודינמיקה והבנה מדוע מתרחשות תגובות כימיות.

-  כימיה סביבתית – השפעת  תהליכי טיהור על איכות מי השתייה בארצנו, אפקט החממה בדגש על אינטראקציה בין קרינה לחומר.

 

בחינת המעבדה:

בסיום י"ב התלמיד יוערך על עבודתו השוטפת במעבדה ועל הצגת תיק המכיל דו"חות מעבדה שצבר במשך שנתיים. ההערכה מתבצעת על ידי המורה ובוחן חיצוני בבחינה בעל פה.

 

דרישות הקבלה

       א.         ציון שנתי 80 לפחות בכימיה בהתמחות המדעית, ביוטכנולוגיה או רב-תחומית.

       ב.         ציון שנתי 70 לפחות בפיסיקה ובביולוגיה.

        ג.          ציון שנתי במתמטיקה: 65 לפחות בהקבצת 5 י"ל או 80 לפחות בהקבצת 4 י"ל. תלמידים הלומדים מתמטיקה בהקבצת 3 י"ל אינם יכולים להצטרף להתמחות זו.

       ד.         המלצת המורה.

הערה: בית הספר יפתח להרחבה התמחות זו, בתנאי שיימצאו מספיק תלמידים (30 לפחות) המעוניינים ללמוד בהתמחות זו ולהיבחן בה בבחינת בגרות.

 

Comments