לראשונה במסלול הרב תחומי - 

סמינר חוויתי בנושא גבול

במהלך יומיים, בחנו את הנושא גבול באמצעות תחומי דעת שונים- היסטוריה, פילוסופיה, ביולוגיה ותאטרון. תלמידת המסלול הרב תחומי, גליה בר טל, סיכמה את החוויה ואמרה : זו הייתה הזדמנות מרתקת לפגוש את נושא הגבולות, ולבחון אותו לרוחב ולעומק, לחקור נושא שנוגע לחיינו האישיים, ולחברה כולה דרך מבט רחב יותר.

הסמינר נפתח בהרצאתו של נדב בן יהודה, צלם טבע ומטפס הרים שחשף אותנו לחילוץ אותו הוא ביצע בדרך לפסגת ההר הגבוה בעולם. בהרצאה סוחפת שמענו כיצד אתגר שבו השמיים הם הגבול נקטע בחילוץ מטפס טורקי כשגבול מוסרי מטווה את הדרך.

במעגלי שיח עסקנו בשאלה מהם הגבולות שלנו? גבולות- זה טוב או רע? כיצד אפשר לפרוץ גבולות, ומתי הם שומרים עלינו ומתי מגבילים אותנו.

בהרצאה- מעבר לגבולות המחשבה- בחנו את נושא הגבול דרך תחום דעת שלא נלמד בתיכון- פילוסופיה. בהיסטוריה למדנו על גבולות מדומיינים וגבולות ממשיים בסכסוך הישראלי פלסטיני. בתאטרון, התקיימה סדנא שבדקה את הגבולות במרחב תוך התנסות באימפרוביזציה על סיטואציות מחיי היום יום בהם אנו נדרשים להציב גבולות. בביולוגיה הכרנו את מבנה קרום התא כגבול פיזי של התאים וכיצד נגיף ה HIVפורץ את הגבול הזה ומוביל לנשאות או מחלת האיידס.

זכינו לסייר לאורך גדר הגבול של ישראל עם ירדן ולהבין כיצד נקבעים גבולות בין מדינות, לבקר בפארק נהריים, במפגש הנהרות הירדן והירמוך, באתר המשלב טבע ונוף עם היסטוריה מרתקת.

למידה משמעותית, מעמיקה ועם הרבה צחוק, מוזיקה וגיבוש חברתיפגישה עם ילדי כפר כרא

פרויקט הכרת האחר ותרומה לקהילה

בחודשים האחרונים הובילה המורה עידית רביב יוזמה של התנדבות התלמידים בפינוי זבל וטיאוט רחובות העיר כחלק מהשיח החינוכי בביה"ס בכל הקשור להכרת האחר ותרומה לקהילה.  

 

ההכנה לפעילות תוכננה בקפידה וכללה מפגשי הדרכה סמנכ"ל תפעול בעירייה ונציג מחלקת התברואה. בהכנה נחשפו התלמידים לאופי העבודה הקשה, הרקע של העובדים ושגרת יומם הקשה. כמו-כן עברו התלמידים סדנה שנועדה להקנות להם כלים לשיח עם העובדים שחלקם אינו דובר עברית. התלמידים חולקו ל- 14 חוליות שחברו לעובדי הניקיון ב- 5:30 לפנות בוקר ועבדו לצידם מספר שעות. תוך כדי עבודה נחשפו התלמידים לסיפורים האישיים והמרגשים של אותם אנשים שקופים בהם עובדים שעלו מאתיופיה ועל הסכנות שבדרך ועל התלאות של עובדים שהגיעו מסודן ומגאנה.

 

מצ"ב קישור לתוכנית "המהדורה" בערוץ 1 בה התראיינו 3 מהתלמידים על הפרוייקט . התוכנית של ה- 19.2 החל מדקה 10 ..

הקשיבו בסוף הראיון גם לשיר המקסים שכתב תום ציבלין כהשראה מהפעילות..


http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=2232919

 

 


 

 

                       
 
קבלת האחר
הערכה חלופית בספרות
תום ציבלין וטל זוהר מכיתה י'2

פרוייקט אנוש

הקשר עם אנוש החל לפני שנה עם סרט הגמר של תלמידי מגמת תקשורת "צעד קטן לנוח", העמיק השנה וכלל דוכן של אנוש בהפנינג השנתי, הדלקת נרות חנוכה משותפת וסדרת מפגשים משותפת של מתמודדים עם תלמידים.

השבוע השתתפו שניים מהתלמידים בראיון בתוכנית "המהדורה" לבני נוער בערוץ 1.

 

מצ"ב קישור לתוכנית מיום 7.3 החל מדקה 10: