הסיפור הזוכה לשנת תשס"ו

מקום ראשון - אור פיסטינר

"מפולת העופות"


פרק 1

השמים היו בהירים, השמש זרחה, ומעולם לא היו כה כחולים. הציפורים צרחו, היונים עייפו משליחותן, והעורבים התקשו להאמין שיש המתעלים על מומחיותם.

"האגודה להצלת העופות מסכנת הכחדה" התכנסה במיוחד, דווקא ביום בהיר זה, לדון בבעיית העופות שמטרידה את העולם כולו. הקהילה האנושית טרם הבינה את מהות התופעה וגורמיה וטרם נמצא לה פיתרון. יו"ר האגודה, מר יונה עופטוב, סיכם את הישיבה באומרו: "אין אנו מבינים מדוע כנפי העופות אינן חסינות וחזקות כבעבר, אך עם זאת ישנם מספר מדענים הסבורים כי מתן תוספת סידן לכל העופות ברחבי העולם תפתור את הבעיה". בנימה אופטימית זו ננעלה הוועדה, והוחלט פה אחד לפזר ברחבי תבל כדורי סידן, על מנת לחזק את עצמות כנפיהן של העופות.

מספר שנים עברו מאותה וועדה נשכחת שהביאה לכך שציידי העופות הצטרפו למעגל האבטלה, ושהקצבים הצטרפו לעילית החברה.

העופות נפלו מידי יום ביומו ברחובותיהן הראשיים של ערי העולם, והיו למנת גורמה לכל אדם. אנשי הדת כוחם עלה, והם פעלו נמרצות, יחד עם קהל המאמינים הרחב, להודות לאלוהות על המנחה היומית המשביעה. האנושות כולה לא ידעה עוד רעב, ושובעה מעולם לא היה כה רב.


פרק 2


התופעה יוצאת הדופן נראתה בכל רחבי העיר אוסלו, בירתה של נורווגיה ובירת היונים העולמית. עם זאת, דווקא בעיר זו, הידועה ביוניה הניחנות ביופיין המלכותי של שושלת בית המלוכה עתיקת היומין מאז ימי הביניים, שכיחות התופעה הייתה הגדולה ביותר מכל ערי העולם. העיר בתקופה זו לא ידעה שפל תיירותי כה גדול, ואחוז מקרי הרצח וההתאבדות בקרב תושביה נסק בעשרות אחוזים. העיר – צחנת המוות אפפה אותה, ומימי הפיורד אוסלו – צבעם הפך לאדמדם, לצבע נוזל החיים. למרות שפע העופות שממנו נהנה העולם הקולינארי, אי השקט רדף את כל תושבי תבל, ובמיוחד את תשביה של אוסלו. ממשלת נורווגיה, שנושא איכות הסביבה והשמירה על נופי הפיורדים המרהיבים נמצא בראש מעייניה, הייתה בין הפטיש לסדן. תחושת אוזלת ידה וחוסר האונים אל מול כוחות הטבע הבלתי מובנים, הם אלו שהביאו להפלתה, ולקיומה של מערכת בחירות חדשה. אוסלו אמנם ידעה את הגרוע מכל, אך התופעה, על אף השמחה, ההילולה והשבח לכוחות עליונים שעוררה בראשיתה, הלכה והחמירה ותושבי העולם ידעו צער רב.

מידי יום, מספר הקורבנות מפגיעות עופות בראשיהם הלך ונסק. משפחות שלמות נתפרקו, וצוותי הפסיכולוגיים ברחבי העולם התקשו לתת מענה לפוביה החדשה שתקפה רבים; אנשים פחדו ונמנע לצאת מבתיהם אל החוץ, וחברות ותאגידים כלכליים רבים קרסו.

מעגל הקסמים של העוני הלך וגדל, האבטלה הלכה והחריפה, ורחובות העיר נדמו מכל אדם.
ניו-יורק, פאריז ולונדון סבלו מפיצוץ אוכלוסין בעת קשה זו. מאות אלפים נהרו לערים אלו, שהיו ידועות בתשתית הרכבות התחתיות המפותחות שלהן, ומנהרותיהן הפכו בין רגע למקום מקלט ומחסה מפני נפילת העופות. התקשורת, שלראשונה מזה שנים סבלה קשות מהנזק הגדול שהעופות הסבו לאמצעי שידורה, כינתה תופעה זו "מפולת העופות".


פרק 3

יונה עופטוב, ראש עיריית אוסלו ויו"ר האגודה "להצלת העופות מסכנת הכחדה", היה אדם הידוע ביצרו ובאהבתו לחיים. הוא כונה בקמפיין הבחירות "החיה שמחייה את העיר", ותכונה זו שלו שבתה את לב הבוחרים. באותם ימים, יונה עופטוב היה האדם "החייתי" והיחיד עלי אדמות. וכי, בטח אתם שואלים, מהי אותה "חיות" שכל כך הבדילה אותו? יונה עופטוב היה כה "חייתי", שבעוברו ברחובות אוסלו הקודרים, השמש הפציעה לה מבין העננים הכבדים. הוא היה כה חייתי, שבעת שהייתו בבניין עיריית אוסלו, זמירת צפורי העיר וחוזקה הרעיד את כל רחבי המדינה. הוא היה כה "חייתי", שקהיליית היונים העולמית, שבראשותה עומד בית המלכות היונאי העתיק, אשר יושב בשובך היונים המפואר בבית עיריית אוסלו, חתמה עמו ברית נצחית מיוחדת במינה.

אותה ברית נחתמה מזה שנים רבות, כתוכנית חירום לאותה עת שממנה חרדו כולם, אשר בה היונים מאסו ועייפו מהנסיונות למימוש שליחותן; האנושות כולה עמדה לאורך ההיסטוריה במבחן בו נחלה כישלון מר וצורב, שימים יגידו עד כמה יהיה מר גורלה. אותו כישלון הוא השרשרת האינסופית של המלחמות, העימותים, השסעים, הקרעים והמעסים המגונים והשפלים, שיצר לב האדם הרע מנעוריו אחראי לו.

שרשרת היצרים האינסופית הכניעה סופית את היונה, אשר הלכה ואיבדה את כוח מעופה, והחלה את התהליך המתגבר בחריפותו והבלתי נמנע של ההשמדה העצמית של האנושות כולה. היונה התברכה בתפקיד חשוב מימי ראשית הבריאה; תפקידה החיוני הנועד לבלום את יצר הרע האנושי, הבליט את סגולויותה, וההפסקה ההדרגתית של מילואו, רק הבליטה את חשיבותו.

"חיותו" הסגולית של יונה עופטוב, מעבר ליצירתה את הברית הסגולית עם קהיליית היונים העולמית, היא גם יצרה רעות נפלאה בינו לבין נוח היונה. נוח היונה, היה היון היחידי עלי אדמות שרוחו לא נשברה. רוחו הייתה כה חזקה, שכוח מעופו לא כלה.

רוחו הייתה כה חזקה, שתאוות רעב האדם אותו לא דלקה. רוחו הייתה כה חזקה, שהוא וחברו יונה עופטוב, שניהם נבחרו להתחיל מחדש את האנושות ואת קהיליית היונים כולה בעולם הבא. צמד זה, שהטוב ויצר החיים מובילו, הוא היחיד שישרוד מהאנושות כולה. לשם מטרה זו, אגודת הלווייתנים עזרתם הייתה נחוצה. ואכן, יונה עופטוב ונוח כבר חיים בבטן הליווייתנים מזה עשרים שנה, בעוד האנושות כולה בשיא כלייתה.

הרפתקאות רבות עברו על צמד מיוחד זה, אשר הוכיח לאנושות כולה, שהחיות, הרעות, האחווה וחוזק הרוח – הם אלו שיגברו על יצר הרע. נוח היונה ויונה עופטוב חיים עם בני משפחתם במי הים הכחולים, שצבעם הכחול עוזו הולך ומתחזק עם עבור הזמן. בני האנושות כולה, התאווה והיצר הוליכו אותם; כוחה של האנושות כילה חלקים שלמים בתוכה, והסידן הרב שהוסף למזונה אף שילשו והחריפו. המחסור החמור בעופות הביא לפריצת מהומות ברחבי ערי העולם, והרעב הפך את מנהרות הרכבות התחתיות לשדה קטל נתעב.

האנושות, יחד עם היונה, איבדה את כושר מעופה והחלה לשקוע עמוק לתוך האדמה. עם זאת, יונה עופטוב ונוח היונה הם התקווה האחרונה למחולל הבריאה. הם התקווה האחרונה שמחוללי השלום הם אלו שתמיד ינצחו את יצרי האנושות הרעים שתמיד אורבים לה.

"השמים תמיד יהיו בהירים, וצבע נוזל החיים לא יצליח לעולם לשטוף את מי הפיורד של אוסלו, כי הצבע הכחול של המים העליונים, תמיד יצא שוב מהמים התחתונים ויתחיל הכל מחדש", משפט הנאמר בכל פעם שהעולם נולד מחדש.