ביו-טכנולוגיה

כדי להיות מנהיג צריך ללמוד לזהות הזדמנויות

ביוטכנולוגיה - כדי להיות בחזית המדע

ביוטכנולוגיה – ללמוד בחזית המדע

מגמה ביוטכנולוגית 2018


ביוטכנולוגיה היא מדע יישומי. בסוף תהליך המחקר והפיתוח יש מוצר. בירה, יין, אנטיביוטיקה, חיסונים, הנדסת חלבונים עד ליצורים זוהרים. ענף מדעי מרתק הנמצא בתנופת התפתחות.

1. המגמה מיועדת לתלמידים סקרנים בעלי יכולת לימודית גבוהה והישגים טובים המתעננים במדע, בהנדסה, ברפואה בטקסטיל ובחקלאות. חוויה לימודית רב תחומית המשלבת מדע עם שיווק, פרסום והתייחסות לחברה.

2. מערך הלימודים חושף את התלמידים לפיתוחים שבחזית המדע, לנושאים רלוונטים לחיי היום יום של האדם והחברה.

3. הלימודים מפתחים חשיבה מדעית וכוללים התנסות מעבדתית ברמה מתקדמת ובסביבה מתוקשבת.

4. הלימודים מלווים בסדנאות פעילות, סיורים וימי עיון בתעשייה ומוסדות מחקר והכל בשילוב חוויה, ימי כיף ויחס אישי.

תכנית הלימודים

 הביוטכנולוגיה נשענת על מקצועות היסוד של מדעי החיים: כימיה, ביולוגיה והנדסה גנטית. מקצועות אלה מספקים את בסיס הידע לפיתוח ולהפקת התוצר.

 פרויקט גמר – יישומים בביוטכנולוגיה (5 יח"ל)

ה"ביוטק" - הוא פרויקט חקר המתבצע במכון מחקר או במפעל תעשייתי. מטרתו קירוב בני הנוער לפעילות מחקרית יישומית במוסדות מחקרו בתעשייה תוך התנסות מעשית 

ולמידה פעילה. הפרויקט מפתח חשיבה מחקרית ע"י התמודדות עם סוגיה מדעית יישומית, מפתח אחריות ושותפות לעבודה בצוות, מפתח ביטחון עצמי ויכולת הצגת עמדה הן ברמת הידע והן ברמת ערכים ואתיקה. פרויקט גמר המהווה חשיפה חווייתית ומאתגרת לביוטכנולוגיה.

סדנת עמידה בפני קהל – התאמת נושא המחקר להצגה בסגנון TED. סדנה שמעניקה כלים מעשיים לבניית פרזנטציה מעניינת, ברורה ומשכנעת. הסדנה מועברת ע"י מרצה חיצוני מומחה בתחומו.

ביואינפורמטיקה בשרות הביוטכנולוגיה - בתוכנית לימודים זו התלמיד מתמודד עם נושאים רלוונטיים מעוררי עניין כמו מיגור מגפות, פיתוח תרופות ולוחמה ביולוגית תוך שימוש במידע הקיים במאגרי מידע מדעיים במחשב. הלימוד נעשה באמצעות סביבת למידה מתוקשבת שפותחה במכון ויצמן.

לימודי המגמה הם בהיקף של - 15 יחידות לימוד המורכבות מתחומי הלימוד הבאים:

מערכות ביוטכנולוגיות (5 יח"ל) - לומדים בהרחבה מבוא לביוטכנולוגיה, ביוכימיה והנדסה גנטית שמהווה תשתית למומחיות ב DNA.

פרויקט חקר יישומי ביוטק (5 יח"ל) - פרויקט חקר לבגרות המתבצע במכון מחקר או במפעל תעשייתי בשילוב מעבדות בית הספר. הפרויקט מהווה חשיפה חווייתית ומאתגרת לביוטכנולוגיה, מאפשר לתלמידים התנסות מעשית ולמידה פעילה באמצעות התמודדות עם בעיית חקר אמיתית בתחום המדעי-היישומי והצגתה לקהילה.

מקצוע מדעי (5 יח"ל) – כבסיס ידע מדעי - כימיה או ביולוגיה או פיסיקה.

בוגרי המגמה, העומדים בהצלחה בבחינות הבגרות, זכאים לקבלת מקדם הטבה (בונוס) בעת הקבלה למוסדות להשכלה גבוהה. לחלופין, הם יכולים להמשיך לימודיהם לקראת תואר הנדסי במסגרת עתודה טכנולוגית.


 
 זרקור לפעילות במגמה

DNA בזירת הפשע- איך מסייע זיהוי פלילי לחקירת פיגוע?

תלמידים במגמה הביוטכנולוגית בתיכון רוטברג משתתפים בסדנאות פעילות שמועברות ע"י דר' נורית בובליל, מומחית DNA לשעבר במכון לרפואה משפטית, שבמהלכן לומדים מדע שלם שבעצם מאפשר להתחקות אחר פושע. 

העיסוק בתחום הפלילי מחייב חשיבה מדעית ושימוש בטכנולוגיות מגוונות שכוללות גם זיהוי חומרים ביולוגיים.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4748266,00.html

סדנה להעברת מסר - כדי שהמוצר הביוטכנולוגי לא יישאר על המדף


 ביוטכנולוגיה הוא מדע יישומי - בסוף המחקר והפיתוח יש מוצר. לא רק המדע לנגד עינינו אלא גם הדרך לשכנע את הצרכן לרכוש אותו.

כל תלמידי המגמה משתתפים בסדנה להעברת מסר שנשאר זמן רב אחרי שנסיים לדבר. הסדנה כוללת חומר תאורטי ותרגול מעשי ממושב.

בנוסף לכלים המדעיים, אנו מעניקים כישורי חיים:

  • איך מקבלים החלטות
  • איך עומדים בפני קהל? בניית פרזנטציה ברורה ומשכנעת
  • איך עובדים בצוות?

 האם נצליח לאפות עוגה לחבר חולה צליאק?

תלמידי יא4 ביוטכנולוגיה בתיכון "רוטברג " נדרשו בבוקר מדעי במכון ויצמן למצוא את הקמח שיאפשר להם לאפות עוגה לחבר כיתתם החולה בצליאק. התלמידים קיבלו קמחים שונים, ללא תווית, וע"י שימוש בשיטה ביוטכנולוגית היו צריכים לזהות גלוטן בקמח. בהתנסות מעשית למדו התלמידים איזה קמח מתאים לאפיית עוגה לרגישים לגלוטן. עבודה מדויקת ומאד מהנה איפשרה לזהות שקמח נטול גלוטן הוא המועמד המנצח.

מגמת ביוטכנולוגיה משתתפת בפיתוח תרופה לנטרול גז עצבים

הצד האפל של הקדמה האנושית הוא יכולתו של האדם לתכנן ולשכלל שיטות הרג. לצערנו יש האצה בפיתוחם של כלי נשק כימיים וביולוגיים וגם בפיתוח נשק גרעיני.

תלמידי מגמת ביוטכנולוגיה בתיכון "רוטברג" משתתפים בפיתוח תרופה לנטרול גז עצבים במסגרת עבודת חקר במכון ויצמן למדע. תלמידי הכיתה ביצעו את המחקר במכון ויצמן למדע ועסוקים בכיתה יב בכתיבת תיק במחקר והצגתו לקהילה.


כיף לנו
בביוטכנולוגיה לומדים ומיישמים.....

תלמידי ביוטכנולוגיה בכיתה י' פתחו את השנה בחוויה קולינרית מרתקת ועשירה המבוססת על הקונדיטוריה העשירה של רולדין. סדנת גיבוש, הנאה ולמידה.  תלמידים שמעו הרצאה על שמרים ואפייה מפי קונדיטורית הבית של רולדין ואז.... אפו עוגיות, , עוגת שושנים שוקולד, גביניות ואפילו בריוש עם ריקוטה ופירות יער. למדו על רזי האפייה, נהנו ממוזיקה מצוינת, לצג כיבוד קל ויצאו עם שלל מאפים.
תנאי קבלה


* ממוצע תעודה – 80 לפחות.


* בביולוגיה / כימיה – ציון 85 לפחות.


* במתמטיקה – תלמידים שהתקבלו לרמת 5 או 4 יח"ל לפחות.

* באנגלית – תלמידים שהתקבלו לרמת 4-5 יח"ל.


* מבחני התאמה וראיון אישי –  יש להביא כלי כתיבה, צילום של תעודת מחצית כתה ט', 2 תמונות פספורט.


נושאי הלימוד בביוטכנולוגיה חדשים לתלמידי החטיבה ולכן הבחינה לא תתבסס על ידע מוקדם אלא תבחן את החשיבה המדעית. חשיבה מדעית היא היכולת לזהות בעיה מדעית,  להפיק מידע מטקסט/איור /תרשים או גרף, להשתמש במידע להסקת מסקנות ולדון באופן  ביקורתי בניסוי ובתוצאותיו.מבחני קבלה:

 

המבחן יערך ביום ה' 07.03.19 בשעה 15:00.


הראיונות יתקיימו ביום ג' 12.03.2019 הודעה על השעה המדויקת תועבר בנפרד