ביו-טכנולוגיה

כדי להיות מנהיג צריך ללמוד לזהות הזדמנויות

ביוטכנולוגיה - כדי להיות בחזית המדע

ביוטכנולוגיה – ללמוד בחזית המדע

ביוטכנולוגיה הוא ענף מדעי חדשני ומתפתח ברחבי העולם. מערך הלימודים במגמה חושף את התלמידים לתהליכי פיתוח מוצרים ביוטכנולוגים שנמצאים בשימוש האדם והחברה: החל מיין, בירה ומוצרי חלב, דרך תרופות, חיסונים ואמצעי טיפול וריפוי מתקדמים. הביוטכנולוגיה משפיעה על עולמות תוכן מרכזיים כיום הכוללים את הזיהוי הפלילי, החקלאות, המזון, הרפואה, הביטחון, הטקסטיל והקוסמטיקה. מה שבעבר נחשב למדע בדיוני הופך למציאות קיימת ותלמידי המגמה לוקחים חלק בהתפתחויות המסעירות של עולם מדעי זה. הלימודים מתאימים לסקרנים שאוהבים מדע וחדשנות. תכנית הלימודים מאפשרת חשיבה יצירתית וחשיבה ביקורתית וכוללת תכני ידע עיוניים והתנסות מעבדתית ברמה מתקדמת ובסביבה מתוקשבת,סיורים וימי עיון בתעשייה ובמוסדות מחקר והכל בשילוב חוויה, ימי כיף ויחס אישי.

בוגרי המגמה, העומדים בהצלחה בבחינות הבגרות, זכאים לקבלת בונוס בעת הקבלה למוסדות להשכלה גבוהה. לחילופין, הם יכולים להמשיך לימודיהם לקראת תואר הנדסי במסגרת עתודה טכנולוגית.


תכנית הלימודים


הביוטכנולוגיה נשענת על מקצועות היסוד של מדעי החיים: כימיה, ביולוגיה והנדסה גנטית. מקצועות אלה מספקים את בסיס הידע לפיתוח ולהפקת התוצר.

   פרויקט גמר – יישומים בביוטכנולוגיה (5 יחידות לימוד) 

ה"ביוטק" - הוא פרויקט חקר המתבצע במכון מחקר או במפעל תעשייתי. מטרתו קירוב בני הנוער לפעילות מחקרית יישומית במוסדות מחקר ובתעשייה תוך התנסות מעשית ולמידה פעילה. הפרויקט מפתח חשיבה מחקרית ע"י התמודדות עם סוגיה מדעית יישומית, מפתח אחריות ושותפות לעבודה בצוות, מפתח ביטחון עצמי ויכולת הצגת עמדה הן ברמת הידע והן ברמת ערכים ואתיקה. פרויקט גמר המהווה חשיפה חווייתית ומאתגרת לביוטכנולוגיה.

   קורס שיווק ופרסום - כמדע יישומי יש לביוטכנולוגיה פן כלכלי שיווקי ולכן חשוב שהתלמיד יקבל את הראייה הצרכנית של התחום. בנוסף לכלים המדעיים, חשוב גם להבין: איך הצרכנים בוחרים את המוצר מול התחרות והאופציות הקיימות? איך מוכרים את המוצר והחשוב מכול – איך בכל התהליך הזה החברה המייצרת תרוויח כסף?

   ביואינפורמטיקה בשרות הביוטכנולוגיה - בתוכנית לימודים זו התלמיד מתמודד עם נושאים רלוונטיים מעוררי עניין כמו מיגור מגפות, פיתוח תרופות ולוחמה ביולוגית תוך שימוש במידע הקיים במאגרי מידע מדעיים במחשב. הלימוד נעשה באמצעות סביבת למידה מתוקשבת שפותחה במכון ויצמן.

 

מבנה המגמה

מקצוע בחירה מדעי (5 יח"ל):  מקצוע בסיס מדעי - ביולוגיה, כימיה או פיזיקה.

מקצוע מוביל (5 יח"ל): מערכות ביוטכנולוגיות – ביסוס תשתית הידע בביוטכנולוגיה.

מקצוע התמחות (5 יח"ל): פרויקט גמר – ביוטק – יישום תשתית הידע שנרכשה במהלך הלימודים.


לימודי המגמה הם בהיקף של - 15 יחידות לימוד המורכבות מתחומי הלימוד הבאים:

מערכות ביוטכנולוגיות (5 יח"ל) - לומדים בהרחבה מבוא לביוטכנולוגיה, ביוכימיה והנדסה גנטית שמהווה תשתית למומחיות ב DNA.

פרויקט חקר יישומי ביוטק (5 יח"ל) - פרויקט חקר לבגרות המתבצע במכון מחקר או במפעל תעשייתי בשילוב מעבדות בית הספר. הפרויקט מהווה חשיפה חווייתית ומאתגרת לביוטכנולוגיה, מאפשר לתלמידים התנסות מעשית ולמידה פעילה באמצעות התמודדות עם בעיית חקר אמיתית בתחום המדעי-היישומי והצגתה לקהילה.

מקצוע מדעי (5 יח"ל) – כבסיס ידע מדעי - כימיה או ביולוגיה או פיסיקה.

בוגרי המגמה, העומדים בהצלחה בבחינות הבגרות, זכאים לקבלת מקדם הטבה (בונוס) בעת הקבלה למוסדות להשכלה גבוהה. לחלופין, הם יכולים להמשיך לימודיהם לקראת תואר הנדסי במסגרת עתודה טכנולוגית.


 
 זרקור לפעילות במגמה

DNA בזירת הפשע- איך מסייע זיהוי פלילי לחקירת פיגוע?

תלמידים במגמה הביוטכנולוגית בתיכון רוטברג משתתפים בסדנאות פעילות שמועברות ע"י דר' נורית בובליל, מומחית DNA לשעבר במכון לרפואה משפטית, שבמהלכן לומדים מדע שלם שבעצם מאפשר להתחקות אחר פושע. 

העיסוק בתחום הפלילי מחייב חשיבה מדעית ושימוש בטכנולוגיות מגוונות שכוללות גם זיהוי חומרים ביולוגיים.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4748266,00.htmlבביוטכנולוגיה לומדים ומיישמים.....

תלמידי ביוטכנולוגיה בכיתה י' פתחו את השנה בבוקר גיבוש ואפייה במטבחו של השף ערן ירוחם. לימוד תהליך התסיסה לווה באפייה והכנת ארוחת בוקר מפנקת.

בהמשך ביקרו תלמידי המגמה במרכז המבקרים במפעל טמפו בנתניה והציצו אל אחורי הקלעים של ייצור הבירה. ביקור במפעל ובמבשלת הבירה, מאפשר לצעוד בין פסי היצור וללמוד על תהליך ייצור המשקאות השונים.


על האיש שהחלים מאיידס – וכל האנשים שעוד יחלימו

תלמידינו הם דור המדענים והמנהלים שיידרש להתמודד עם יתרונן ומורכבותן של פריצות דרך קשות וחשובות בעתיד.

בהרצאה מרתקת סיפרה ד"ר רעות מטר-טומשוב , מומחית בביולוגיה מולקולרית, על האיש הראשון שהחלים מאיידס ( ריי בראון) ואיך הרופאים למדו כיצד זה קרה כדי לנסות לעזור לאחרים.  

תלמידי המגמה- כיתות י-יב, הקשיבו ודנו בפריצת הדרך : לתכנת מחדש תאים – להנדס את הקוד הגנטי שלהם – כדי להחדיר לתוכם את התכונות הנחוצות ולהגן עליהם מפני נגיף ה- HIV.

קורס שיווק ופרסום - "כדי שהמוצר הביוטכנולוגי לא יישאר על המדף"

כמדע יישומי יש לביוטכנולוגיה פן כלכלי שיווקי ולכן חשוב שהתלמיד ייחשף לעולם הפרסום והשיווק. 

בנוסף לכלים המדעיים, חשוב גם להבין:

  • איך הצרכנים בוחרים את המוצר מול התחרות והאופציות הקיימות?
  • איך בכל התהליך הזה החברה המייצרת תרוויח כסף?
  • איך מקבלים החלטות? איך עובדים בצוות? איך עומדים בפני קהל?
כיף לנו
מגמת ביוטכנולוגיהתנאי קבלה


* ממוצע תעודה – 80 לפחות.

* בביולוגיה / כימיה – ציון 85 לפחות.

* במתמטיקה – תלמידים שהתקבלו לרמת 5 או 4 יח"ל לפחות.

* באנגלית – תלמידים שהתקבלו לרמת 4-5 יח"ל.

* מבחני התאמה וראיון אישי –  יש להביא כלי כתיבה, צילום של תעודת מחצית כתה ט', 2 תמונות פספורט.

נושאי הלימוד בביוטכנולוגיה חדשים לתלמידי החטיבה ולכן הבחינה לא תתבסס על ידע מוקדם אלא תבחן את החשיבה המדעית. חשיבה מדעית היא היכולת לזהות בעיה מדעית,  להפיק מידע מטקסט/איור /תרשים או גרף, להשתמש במידע להסקת מסקנות ולדון באופן  ביקורתי בניסוי ובתוצאותיו.

 

המבחן יערך ביום ב' 19.02.18 בשעה 15:00.


הראיונות יתקיימו ביום א' 04.03.2018 הודעה על השעה המדויקת תועבר בנפרד