תקשורת - רדיו וקולנוע


                           בתקשורת יוצרים עניין

                         "בית הבובות- קליפ גמר י' "
תקשורת

מגמת התקשורת היא הוותיקה מבין המגמות הייחודיות בביה"ס, ואחת הראשונות בארץ. המגמה נוסדה מתוך כוונה לאפשר לתלמידים למידה אחרת, א-פרונטלית, מגוונת, מעניינת ומאתגרת.

תכנית הלימודים של מגמת התקשורת היא תכנית היקפית הכוללת לימודים עיוניים ומעשיים כאחד. הלימודים העיוניים כוללים מחקר ביקורתי ומעמיק בנושאים תקשורתיים-חברתיים, בעוד הלימודים המעשיים שמים את הדגש על התלמיד הפועל והדינמי, אשר בונה את תוכן עבודתו ויוצר אותה יש מאין.


המגמה מיועדת לתלמידים המתאפיינים בגישה מקורית, פתוחה, יצירתית וביכולת ביטוי גבוהה בעל-פה ובכתב. וכן, לתלמידים הרואים את עצמם מתעניינים בתחומי התקשורת ובתשוקה ליצירה ולהבעה עצמית.

הגישה הנהוגה במגמת התקשורת היא גישה חברתית ודמוקרטית וככזו אנו משקפים ומשתקפים בסובב אותנו, תוך תהליך מתמיד של יצירה, מחד, וחשיבה ביקורתית, מאידך.


מזה שנים שמגמת התקשורת בתיכון רוטברג נמצאת בחזית העשייה בישראל, וזוכה לשבחים ופרסים רבים. סרטי המגמה זכו ארבע פעמים בפסטיבל ון-ליר בירושלים, שנחשב ליוקרתי בארץ; הסרט "לא נפסיק ללכת" זכה במקום הראשון ב-International Student Film Festival Hollywood, שנחשב ל"אוסקר" של סרטי הסטודנטים; הסרט של תלמידי המגמה "אני דפוקה" על התמודדות עם מחלה נפשית זכה השנה במקום הראשון לסרטי תעודה בתחרות המחוזית למגמות טכנולוגיות ונחשב כנקודת תפנית ארצית ביחס לסרטים תיעודיים של תלמידים; שדרני מסלול הרדיו משדרים מדי יום ב"רדיו קול רמת השרון".


במסגרת לימודי המגמה זוכים התלמידים לקחת חלק בסיורים לימודיים מחוץ לכותלי ביה"ס, על-מנת לטעום מהעשייה התקשורתית בארץ. התלמידים מבקרים בתחנות רדיו מובילות, צופים בהפקת תכנים במסגרת שידורי ערוץ 10, מבקרים בחברות פרסום ומשתתפים בסדנאות בנושאים מגוונים, דוגמת צילום עיתונות, תאורה, עריכה מוסיקלית, הגשה רדיופונית ומשחק מול מצלמה.

 

תכנית הלימודים

הלימודים במגמה מתחלקים לשני חלקים:

החלק העיוני – "תקשורת וחברה" (5 יח"ל)

במהלך הלימודים חווים התלמידים הוראה המשלבת דיונים, עבודה אינטראקטיבית, עבודה קבוצתית והוראת עמיתים. חלק גדול מהשיעורים מועבר על-ידי התלמידים עצמם, שכן כידוע – הדרך הטובה ביותר ללמוד, היא ללמד. מגוון הנושאים הנלמדים הוא עצום, וכולל פרסום, ספורט בטלוויזיה, מחקר ז'אנר הריאליטי, חדירה לעולם הדיגיטלי והבנת השפה הפוסט-אינטרנטית.


החלק המעשי – קולנוע או רדיו (5 יח"ל)

בתחילת כיתה י', מקבלים התלמידים "תפריט טעימות" משני המסלולים, הכולל חשיפה ראשונית לשפה הקולנועית והרדיופונית. בסופו של הרבע הראשון של שנת הלימודים בוחרים התלמידים את מסלול ההתמחות שלהם, שילווה אותם עד סוף כיתה י"ב. בשני המסלולים נלמדים רזי העשייה המקצועית ברמה הגבוהה ביותר, תוך ביצוע פרויקטים מורכבים ועמידה ביעדים ברורים ובלוח זמנים מוגדר. העבודה היא ברובה קבוצתית, וחלקה הגדול נעשה מחוץ לגבולות ביה"ס, בראייה חברתית-ביקורתית, ובהדרכה צמודה של מורי המגמה.

אל החלק המעשי מצטרפת עבודת גמר עיונית (2 יח"ל) העוסקת בנושאי התקשורת הקשורים לפרויקט הגמר. את העבודה מבצעים התלמידים בכיתה יב' במקביל לעשיית פרויקט הגמר המעשי.


"קליפ מסכם של השידור החי מרחבת בית הספר של המצעד השנתי הלועזי 2016 בהנחיית תלמידי הרדיו בכיתה י'


סיור של שכבה יב' תקשורת בתחנות הרדיו: גל"צ, גלגל"צ רדיו ללא הפסקה 103 fm וערוץ 10

פעילות סכרת.mp4קליפ גמר של תלמידי כיתה י' קולנוע לשיר
"אבות ובנים" של אביתר בנאי


תנאי קבלה


* ממוצע תעודה – 80 לפחות.

* במתמטיקה – תלמידים שהתקבלו לרמת 3 יח"ל בציון 80 לפחות.

* באנגלית – תלמידים שהתקבלו לרמת 4-5 יח"ל.

* מבחני התאמה וראיון אישי – יש להביא כלי כתיבה, צילום של תעודת מחצית כתה ט', 2 תמונות פספורט.

במבחני מגמת התקשורת תישאלנה שאלות הבודקות ידע כללי והכרות עם מושגים בסיסיים בתקשורת על סוגיה השונים. בנוסף, התלמידים יתבקשו להפגין יצירתיות וגישה מקורית.   


 

המבחן יערך ביום ה' 07.03.19 בשעה 15:00.

הראיונות יתקיימו ביום ג' 12.03.2019 הודעה על השעה המדויקת תועבר בנפרד. "צעד קטן לנח- סרט גמר של תלמידי יב'- הסרט הוקרן בפני 2000 צופים בהיכל התרבות בתל אביב ונחשב לאבן דרך ארצית בשינוי התפיסה כלפי מתמודדים נפשית"         ראיון מרתק של נעמה שמואלי, 
      תלמידת הרדיו עם יעל ויוסיאל מהמרוץ למליון

    ראיון עם ראש העיר, אבי גרובר, על תכנית האב לחינוך ברמה"ש

ראיון עם השף חיים כהן על 'פילדלפיה'- המסעדה החדשה ברמה"ש