רפואה

כדי להיות מנהיג צריך ללמוד לזהות הזדמנויות

עולם הרפואה - ידע הוא כח המניעה

מדעי הרפואה


מגמת הלימודים של המגמה הרפואית היא תכנית חדשנית שנהגתה ונוסדה בתיכון רוטברג והפכה למודל ברמה הארצית, תוך שיתוף פעולה עם בתי חולים במרכז הארץ. המגמה מיועדת לתלמידים בעלי יכולת לימודים גבוהה והישגים טובים המתעניינים בתחומי הבריאות, הרפואה והמחקר, ומאפשרת חוויה לימודית מרתקת שיש בה התנסות אישית וקבוצתית.

בשנים האחרונות אומצה המגמה על ידי המרכז הרפואי שיבא. מאז המגמה מקיימת בביה"ח פעילויות מגוונות ומרתקות של הרצאות וסיורים המשיקים לתכני הלימודים במגמה. אלה מובלים על ידי בכירי הצוות הרפואי של ביה"ח שיבא.

בבסיס התפיסה הרעיונית של מגמת רפואה ומערכות בריאות עומדת ברמה הלאומית ההכרה בחשיבות הכנת עתודה ללימודי המשך אקדמיים במקצועות הבריאות השונים (רופאים, אחיות, פרמדיקים ועוד). מגמה זו פותחת אפשרות לתלמידים המתעניינים בעולם הבריאות והרפואה להעשיר את הידע שלהם בתחום ולסיים את שנות לימודיהם במסלול זה עם תכנים רבים שיקלו עליהם את ההשתלבות במערכת הבריאות בארץ.

הלימודים במגמה מגבירים מאד את הבנת חשיבות הרפואה המונעת, תחום בעל חשיבות ממעלה ראשונה לכל אדם, המאפשר להכיר את מערכות הגוף הבריא ברמה רפואית, וללמוד כיצד לשמור עליו כך. 

בוגרי המגמה מקבלים הכשרה כמגישי עזרה ראשונה לאחר קורס מד"א נרחב, וכן ישנה אפשרות של הסמכה לעבודה עם רופא בתאר"ן  (תחנת אירוע רב נפגעים) והסמכה לעבודה על נט"ן (ניידת טיפול נמרץ).

 

תכנית הלימודים


נושאי הלימוד במדעי הבריאות כוללים לימודים עיוניים ומעשיים.

בחלק העיוני – התלמידים לומדים על הקשר בין גוף ונפש, על מערכות גוף האדם הבריא, על קליניקה של מערכות אלו ועל רפואה מונעת.

בחלק המעשי – נערכים  סיורים בבתי החולים במטרה לחשוף את התלמידים לטכנולוגיות חדשות בטיפול בבעיות בריאות שונות. בנושא קרדיולוגיה לדוגמא - התלמידים צופים בצנתור לב, אקו לב, קוצבי לב, תוך כדי קבלת הסברים מהצוות המטפל.

לתלמידים קיימת אפשרות להשתלב במערך ההתנדבות של מד"א, בעזרה לאנשי צוות האמבולנסים, בניידות טיפול נמרץ ובבנק הדם.


מבנה המגמה


מקצוע בחירה א' – הלימודים במגמה כוללים לימודי אחד מהמקצועות המדעיים: ביולוגיה/ כימיה/ פיזיקה בהיקף של 5 יח"ל.

מקצוע מוביל – מדעי הבריאות בהיקף של 5 יח"ל, מקנה בונוס בתנאי הקבלה לאוניברסיטאות. התכנים כוללים רפואה מונעת וקליניקה במערכות הגוף השונות, המתבססות על אנטומיה-פיזיולוגיה של אותן המערכות.

התמחות –  "מערכות רפואיות" בהיקף של  5 יח"ל ועבודת גמר – פרויקט העוסק בחקר "ניהול בעיה בריאותית של מטופל" בבית החולים, במד"א או במסגרת הקהילה. כמו כן נפתח ערוץ נוסף לאפשרות להתנדבות רפואית במסגרת שיתוף פעולה עם מרפאת מכבי, במרפאה ובמוקד הרפואי.תנאי קבלה


* ממוצע תעודה – 80 לפחות.

*בביולוגיה – ציון 85 לפחות.

* במתמטיקה – תלמידים שהתקבלו לרמת 5 או 4 יח"ל לפחות.

* באנגלית – תלמידים שהתקבלו לרמת 4-5 יח"ל.

* מבחני התאמה וראיון אישי – יש להביא כלי כתיבה, צילום של תעודת מחצית כתה ט', 2 תמונות פספורט .

במבחני ההתאמה למדעי הבריאות והרפואה יחשפו התלמידים לטקסט רפואי מדעי ותבדק יכולתם להתמודד עם הבנה וניתוח של מקרה רפואי על בסיס המידע שניתן. אין צורך בידע מוקדם. בבחינה יכללו היבטים של בדיקת כושר ניתוח, היכולת להפיק מידע רלוונטי, לקשר בין עובדות, להסיק מסקנות וליישמן בהמלצות הדרושות.


המבחן יערך ביום ה' 07.03.19 בשעה 15:00.

הראיונות יתקיימו ביום ג' 12.03.2019 הודעה על השעה המדויקת תועבר בנפרד


מחיי המגמה הרפואית בתיכון רוטברג
       חדשנות ברפואה


עבודות גמר